Ισπανία: Θρίαμβος της Ρεάλ στο ντέρμπι

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η θριαμβεύτρια του πλούτου clasico της χρονιάς στη Βαρκελώνη. Ένα πέναλτι του Σέρχιο Ράμος στο 63` και ένα γκολ του Μόντριτς στις καθυστερήσεις έγραψαν το τελικό 3-1 απέναντι στην απογοητευτική Μπάρτσα στο άδειο Καμπ Νου.

Ο αρχηγός της "βασίλισσας" κέρδισε ο ίδιος το πέναλτι από τον Λανγκλέ. Η πρωταθλήτρια Ρεάλ προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με τον Βαλβέρδε, στον οποίο πρόσφερε έτοιμο γκολ ο Μπενζεμά. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν πριν συμπληρωθεί τρίλεπτο, με σκόρερ τον 17χρονο Φάτι.

Ο νεαρός Ισπανός, γεννημένος στις 30 Οκτωβρίου 2002 στη Γουινέα-Μπισάου, έγινε ο νεαρότερος σκόρερ στην ιστορία των clasico, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Ραούλ από το 1995. Η Ρεάλ προηγείται με διαφορά 6 βαθμών από την άσπονδη αντίπαλο της στην κορυφή του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.