Μπάσκετ: Έχασε η ΑΕΚ, χτύπησε ο Λάνγκφορντ

Ο Νίκος Ζήσης.

Tραυματικό υπήρξε το δεύτερο ντεμπούτο του Νίκου Ζήση με τα κιτρινόμαυρα της ΑΕΚ. Ο "Δικέφαλος" υπέστη βαριά ήττα από τη Μπούργος στην Ισπανία με 93-76 (ημίχρονο 54-34) και έπεσε στην τρίτη θέση του Ομίλου του στο Basketball Champions League, αφού δεν μπόρεσε ούτε να προστατεύσει το +8 του αγώνα της Αθήνας.

Μάλιστα η ελληνική ομάδα έχασε τον αναντικατάστατο Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε στο πρώτο δεκάλεπτο με μυικό τραυματισμό (πιθανότατα θλάση). Σημειώνεται ότι η ΑΕΚ δεν έχει δικαίωμα να πάρει άλλον παίκτη για το υπόλοιπο της ευρωπαϊκής σεζόν.

Απομένουν 2 αγωνιστικές για το τέλος της α' φάσης, ενώ ο πρώτος γύρος των πλέι-οφ έχει προγραμματιστεί για τις 3-18 Μαρτίου.

Ο Ζήσης είχε καλή απόδοση και τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 30 λεπτά. Πάλεψαν από την αποδεκατισμένη ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου και οι Γκραντ 15, Ματσιούλις 11, Γιαννόπουλος 8, Γιάνκοβιτς 8, Τσάλμερς 8. Ο Λάνγκφορντ έπαιξε μόλις 6 λεπτά χωρίς να σκοράρει. Ο Βραζιλιάνος Μπενίτε πέτυχε 23 πόντους για τη Μπούργος.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.