Παρά τον αρχικό αιφνιδιασμό, έφυγε νικήτρια η ΑΕΚ από τα Πηγάδια

Υπνωτισμένη στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ, βρέθηκε να «πνίγεται» στα Πηγάδια καθώς έχανε στο πρώτο ημίχρονο από την σκληροτράχηλη Ξάνθη με 1-0. Όμως με την είσοδο του Λιβάγια στο 55’ η Ένωση πήρε εμπρός κι έφθασε σε επιβλητική νίκη με 3-1 στην 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος…

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά στο πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες καλές φάσεις, με κορυφαία εκείνη του γκολ των γηπεδούχων με κεφαλιά του Κάστρο στο 33’ .

Στο β’ μέρος η ΑΕK ξεκίνησε πάλι νωθρά και νευρικά όμως όλα άλλαξαν μόλις μπήκε στο γήπεδο ο Λιβάγια στο 55’. Η ΑΕΚ άρχισε να αναπτύσσεται ορθόδοξα, πίεσε την άμυνα των γηπεδούχων και ευτύχησε να ισοφαρίσει με προβολή του Οικονόμου στο 68’. Δύο λεπτά αργότερα και πριν η Ξάνθη συνέλθει από την ισοφάριση ήρθε ο Γκάλο να κάνει μια ωραία σέντρα και ο Πόνσε στο σημείο του πέναλτι αφού κοντρολάρισε τη μπάλα με δυνατό σουτ τα έκανε το 1-2. Αυτό ήταν. Η Ξάνθη αποδιοργανώθηκε εντελώς, η ΑΕΚ έπαιξε με τον χρόνο αφού έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι και τελικά στο 90’ από πάσα του Λιβάγια ο Μπογιέ βγήκε τετατετ με τον Ζίβκοβιτς για να να πλασάρει εύστοχα και να κάνει το 1-3…

Ο διαιτητής Διαμαντόπουλος κιτρίνισε τους Γέντρισεκ, Γκάλο, Μάνταλο

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κασάδο, Καμαρά (74' Μελιόπουλος), Ντα Κόστα, Μπαριέντος, Γέντρισεκ (58' Καντά), Κάστρο, Ντίρσταμ, Κοβάσεβιτς, Λισγάρας, Ντε Αμορίμ (78' Μπρίτο).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Σβάρνας, Οικονόμου, Χουλτ, Αλεφ, Γαλανόπουλος (79' Σιμόες), Κλωναρίδης (55' Λιβάια), Μάνταλος, Αλμπάνης (66' Μπογέ), Πόνσε.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.