Πόλο: Άδοξος αποκλεισμός για τους Άνδρες

Μεγάλη ευκαιρία πρόκρισης στην τετράδα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος έχασε η Εθνική Ανδρών του πόλο, η οποία ηττήθηκε από την Ιταλία στον προημιτελικό με 7-6.

H ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 2-1, αλλά δέχθηκε τρία «φτηνά» γκολ στην κόντρα και αναγκάστηκε να κυνηγάει στο σκορ (2-4). Ισοφάρισε στα μέσα της γ’ περιόδου με πέναλτι του Κωνσταντίνου Γεννηδουνιά και προηγήθηκε λίγο αργότερα με γκολ του Χριστόδουλου Κολόμβου (6-5).

Ωστόσο, έμεινε άσφαιρη στα τελευταία 10 λεπτά του παιχνιδιού και αποκλείστηκε άδοξα. Ο Ντι Φούλβιο πέτυχε το μοναδικό γκολ στην δ’ περίοδο και έδωσε την πρόκριση στους Ιταλούς.

Η διακύμναση του σκορ ανά οκτάλεπτο: 2-2, 1-2, 3-2, 0-1. Τα ελληνικά γκολ πέτυχαν οι Γεννηδουνιάς 2, Γούνας 2, Φουντούλης, Κολόμβος.

Η Εθνική μας θα παίξει στη συνέχεια στον Όμιλο για τις θέσεις 5-8, ενώ την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου θα τη διεκδικήσει σε Προολυμπιακό τουρνουά.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.