Προσπάθησε η ΑΕΚ αλλά δεν τα κατάφερε

Η ΑΕΚ έφτασε μία ανάσα από την μεγάλη ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε πρόωρα εκτός Ευρώπης. Επικράτησε στην Τουρκία 2-0 της Τραμπζονσπόρ, όμως στο ματς του ΟΑΚΑ είχε ηττηθεί με 3-1 και αποκλείστηκε από τους ομίλους του Europa League.

Στο πρώτο 45λεπτο η Ενωση κυριάρχησε πλήρως, πέτυχε δύο γκολ, ενώ είχε ευκαιρίες για να αυξήσει το δείκτη του σκορ. Στο 24’ ο Ολιβέιρα εκμεταλλεύτηκε λάθος του Ιβανίλντο, πάσαρε στον Λιβάγια και ο Κροάτης με υπέροχο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!

Στο 28’ ο Ολιβέιρα ανατράπηκε από τον Μίκελ και ο Αγγλος διαιτητής του αγώνα Μάικλ Όλιβερ σφύριξε την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μάνταλος.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πίεσαν για να μειώσουν το σκορ και στο 54’ είχαν δοκάρι. Ο Ενουακαέμε έκανε σουτ, ο Γαλανόπουλος έβαλε την κόντρα, και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια έφυγε κόρνερ.

Η ΑΕΚ έμεινε από δυνάμεις και δεν μπόρεσε να φτάσει στο τρίτο γκολ που θα της έδινε την πολυπόθητη πρόκριση. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Λόπες για ανατροπή του Εκουμπάν.

Τράμπζονσπορ (Γιουνάλ Κάραμαν): Ουγκουρτσάν, Κάμπι, Ιβανίλντο Φερνάντες, Ζοάο Περέιρα, Νόβακ, Παρμάκ, Μίκελ (36' Σόρλοθ), Σόσα, Ομούρ (44' Σάρι) (82' Ερντογάν), Νουακαέμε, Εκουμπάν.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Οικονόμου (88' Κλωναρίδης), Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Μπακάκης, Λόπες, Γαλανόπουλος (58' Κρίστιτσιτς), Σιμόες, Μάνταλος (81' Γιακουμάκης), Λιβάια, Ολιβέιρα.

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.