Σαρωτική ΑΕΚ υπό το βλέμμα του Καρέρα, 5-0 τον Πανιώνιο

Υπό το βλέμμα του νέου της προπονητή του Ιταλού Μάσιμο Καρέρα, που τα βρήκε σε όλα με τη διοίκηση της ΑΕΚ και αύριο (8/12) αναμένεται να ανακοινωθεί από την ΠΑΕ (υπέγραψε σήμερα συμβόλαιο για 1,5 χρόνο), ο «δικέφαλος» επέστρεψε στις νίκες με σαρωτική νίκη επί του Πανιωνίου με 5-0 στην 13η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς και ο Πανιώνιος βγήκε επικίνδυνα μπροστά αλλά ο Μπάρκας κράτησε το μηδέν. Μετά το δεκάλεπτο η Ενωση α΄ρχισε να ανεβαίνει και στο 17’ άνοιξε το σκορ με τον Ολιβέιρα μετά από τραγικό λάθος του Μασούρα…

Το γκολ άλλαξε την ψυχολογία του ματς και η ΑΕΚ επέμεινε και δικαιώθηκε καθώς δέκα λεπτά μετά (27’) πάλι ο Πορτογάλος Ολιβέιρα έγραψε το 2-0.

Στο β’ μέρος ο Πανιώνιος βγήκε απειλητικά στο ματς κι έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Παπανικολάου, όμως η ΑΕΚ ήταν εκείνη που στο 63' κέρδισε πέναλτι με τον Ολιβέιρα που έγραψε και το 3-0…

Ο «δικέφαλος» χωρίς άγχος πια, δημιούργησε κι έχασε ευκαιρίες, όμως στο 77’ ο Βέρντε και στο 89’ ο Μάνταλος βρήκαν δίχτυα και μετέτρεψαν το τρίποντο της Ενωσης σε σαρωτική νίκη, την μεγαλύτερη σε έκταση φέτος.

Ο διαιτητής Κουτσιαύτης έδειξε κίτρινη κάρτα στους Λιβάγια, Παπανικολάου, Ευαγγέλου

ΑΕK: Μπάρκας, Χουλτ, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Μπακάκης, Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς (Αλμπάνης 76'), Μάνταλος, Λιβάγια (Σαμπανάζοβιτς 72'), Βέρντε, Ολιβέιρα (Γιακουμάκης 79')

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μάλερπ, Λυμπεράκης, Σταυρόπουλος, Ευαγγέλου, Παπαγεωργίου, Μασούρας, Οικονομίδης (Εμμανουηλίδης 60'), Κόρμπος, Παπανικολάου, Άρτσε (Μιλόγεβιτς 73'), Αραμπουλί (Τσιλούλης 44')

Το Documento σέβεται όλες τις απόψεις, οι οποίες ωστόσο απηχούν αποκλειστικά και μόνον τη γνώμη των χρηστών. Διατηρούμε το δικαίωμά μας να μην αναρτούμε υβριστικά σχόλια και διαφημίσεις. Σχόλια που παραπέμπουν με ενεργό link σε άλλα sites δεν θα δημοσιεύονται. Χρήστες που δεν σέβονται αυτούς τους κανόνες θα αποκλείονται.